Poznejte zubaře, kterého se děti nebojí

Děti tvoří specifickou skupinu pacientů, která vyžaduje přátelský přístup a také spolupráci rodičů. Péče o chrup je v dětském věku velmi důležitá zejména pro správný vývoj a růst stálých zubů. O dětské zoubky se u nás stará především MDDr. Lenka Gondžárová. Vybrat si však můžete i z našich ostatních specialistů, třeba toho, ke kterému chodí celá rodina.

Péče o dětský chrup u nás zahrnuje:
  • Konzultace pro rodiče, jak se starat o dětské zuby,
  • dentální hygienu dětských zubů,
  • preventivní prohlídky,
  • pečetění nových stálých zubů,
  • fluoridaci,
  • ošetření kazů,
  • extrahování zubů.

Kdy poprvé navštívit zubní ordinaci?

Staráme se o zoubky vašich dětí už od toho úplně prvního. I o částečně prořezaný chrup je třeba dobře pečovat, prohlídku miminka ideálně naplánujte do jednoho roku dítěte. Dítě přejímá hygienické návyky od svých rodičů, proto vám vysvětlíme, jak správně dětský chrup čistit, abychom předešli vzniku kazů.

Jak často chodit s dětmi k zubaři?

Preventivní prohlídky by se měly opakovat každých 4–6 měsíců, protože kazy na dětských zubech postupují rychleji, a je proto potřeba jim účinně předcházet. Právě díky pravidelným kontrolám se nám daří omezit množství nepříjemných zákroků na minimum.

Pečetění zubů u dětí

Zvláštní péči je nutné věnovat dětem se smíšeným chrupem, tj. když má dítě současně zuby mléčné a stálé. Toto období nastává většinou kolem 6 let. První stálý zub, který se prořezává, bývá stolička. Na stoličky je vhodné nanést ochrannou vrstvu materiálu uvolňujícího fluoridové ionty – pečetidlo. Pečetění významně sníží riziko vzniku kazu, mechanicky zub chrání, vyživuje a zásadně tak zlepšuje životnost a kvalitu stálých zubů.

Dentální hygiena dětí

Pečlivě vyčištěné zuby se nekazí, proto bychom měli na dítě v mladším věku dohlížet a pomáhat mu s čištěním. Dentální hygienistka vašim ratolestem vysvětlí, jak správně zoubky čistit, seznámí je s mezizubním čištěním a poradí rodičům, co při domácí péči kontrolovat. Zkažené mléčné zuby mohou totiž vést ke zvýšené kazivosti a problémům se stálým chrupem. Zároveň mohou způsobit ortodontické vady, které vyžadují poměrně zdlouhavou a nákladnou léčbu.

Objednejte se

Přijímáme i nové pacienty.